Hymn naszej szkoły:

I. Okrzyk radości wznieśmy wraz, bo nastał nam niezwykły czas. Znów spotykamy się tu dziś by z wiarą w przyszłość dalej iść. Ref. Nie strać swej szansy przed tobą świat, Woła cię miłość to twój czas.

II. To w nas jest siła,w nas jest moc I w naszej mocy przyszły los,niestraszne lęki nocy mrok, gdy równy nasz młodzieńczy krok. Ref. Nie strać swej szansy przed tobą świat, Woła cię miłość to twój czas.

III. Ruszamy więc budować świat,w Patrona szkoły idąc ślad, Nasz statek ku brzegowi mknie, Tym brzegiem życia sens i cel.

1 września 1999 r. Historyczna chwila – Gimnazjum w Olszewie – Borkach rozpoczęła swoją działalność

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 1999/2000 przebiegała w szczególnej atmosferze.

Oto w szkolnictwie polskim rozpoczęła się reforma. Powstał nowy typ szkoły – gimnazjum. Absolwenci klas szóstych szkoły podstawowej uczęszczać będą w bieżącym roku szkolnym do klasy I gimnazjum, tworząc tym samym społeczność uczniowską nowej szkoły. W naszym gimnazjum istnieć będą cztery klasy pierwsze.

Podczas uroczystości dało się zauważyć iż uczniowie naszej szkoły byli świadomi historycznego wręcz wydarzenia, które stało się ich udziałem. Z wielką wagą i przejęciem słuchali przemowy Dyrektora Gimnazjum Kazimierza Smolnika który właśnie do młodzieży skierował szczególnie ciepłe słowa. Wszak gimnazjum powstało z myślą o młodych ludziach o takim kształceniu, by zdobyta wiedza i umiejętności mogły jak najlepiej służyć im w dalszej nauce i kształtowaniu człowieka umiejącego znaleźć swoje miejsce w świecie.

O efektach pracy i atmosferze panującej w naszym gimnazjum decydować zaś będą wspólne działania uczniów i nauczycieli, wspomaganych przez rodziców i wszystkich , których będzie można nazwać przyjaciółmi szkoły. A o dobrym początku już należy mówić. Dyrektor szkoły, wychowawcy, rodzice i uczniowie wspólnie wymalowali, uporządkowali i udekorowali pomieszczenia gimnazjalne (mieszczące się w „starej” części budynku szkolnego dotychczasowej podstawówki), przygotowując szkołę do rozpoczęcia zajęć w nowym roku szkolnym

Chrzest szkoły

Ostatnia sobota października 2000 roku była świątecznym dniem dla uczniów naszego gimnazjum. Szkole, w której się uczymy, w obecności wielu znamienitych gości, rodziców i samych uczniów nadano imię. Jej patronem został Papież Jan Paweł II. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, której przewodniczył ordynariusz diecezji łomżyńskiej ksiądz biskup Stanisław Stefanek. W czasie liturgii został poświęcony i przekazany młodzieży, ufundowany przez Radę Gminy i Radę Rodziców sztandar
W homilli biskup Stanisław Stefanek nawiązał do szkoły, tej pierwszej, od której najwięcej zależy - szkoły rodzinnej:"Rodzice są absolutnie autonomiczną, niezależną władzą. I dopiero wszystkie inne instytucje z upoważnienia i w ich imieniu podejmują pracę nad dziećmi" - powiedział biskup.
Po mszy poczet sztandarowy oraz zaproszeni goście, m. in. mazowiecka kurator oświaty Helena Szczekowska, dyrektor delegatury KO w Ostrołęce Wiesław Perzanowski, wizytator delegatury w Ostrołęce Barbara Andrzejczyk, ksiądz prałat Zygmunt Żukowski z parafii NMP w Ostrołęce, ksiądz proboszcz Krzysztof Dylnicki z miejscowej parafii, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, wójt Wiesław Opęchowski, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz radni z przewodniczącym Wiesławem Białczakiem i jego zastępcą Mieczysławem Krukowskim przemaszerowali z kaplicy do budynku, w którym mieści się gimnazjum. Biskup poświęcił znajdującą się na korytarzu szkoły tablicę pamiątkową.
Na sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości. Najpierw przejęci gimnazjaliści złożyli ślubowanie na ich nowy, własny sztandar. Następnie wójt Opęchowski, określany mianem ojca chrzestnego szkoły, odczytał uchwałę Rady Gminy z 6 września 2000 r., w myśl której gimnazjum otrzymało imię Papieża Jana Pawła II.
Następnie gimnazjaliści zaprezentowali zebranym wspaniale przygotowaną część artystyczną. Jednakżę nie był to zwykły montaż słowno-muzyczny. Światła zgasły i usłyszeliśmy płacz noworodka. Zaraz też odezwały się dzwony - obwieszczające światu narodziny wyjątkowego człowieka - Karola Wojtyły. Uczniowie starannie odtworzyli wydarzenia z życia Ojca Świętego. Pokazali jak niezłomnie kroczył drogą ku powołaniu, pełen głębokiej wiary. Na koniec spektaklu wręcz popisowo chór szkolny wykonał pieśń "Abba Ojcze".
Na zakończenie dyrektor podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości, tym którzy włożyli w nią swoją pracę i poświęcili czas. Efekty, jak sam stwierdził, przerosły jego najśmiejsze oczekiwania. Gimnazjaliści zaprezentowali się wspaniale, pokazując tym samym, że są gotowi do niesienia wartości głoszonych przez Ojca Świętego