Patron Szkoły

Dział ten jest poświęcony wzorowi do naśladowania przez każdego Polaka. Osobie, która podtrzymywała na duchu cały świat chrześcijański i nie tylko. Papieżowi Janowi Pawłowi II, a prywatnie Karolowi Wojtyle, osobie, która krzewiła wartości chrześcijańskie takie jak miłość, pokój, wiara.

papiez.jpg

Życiorys

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920r. w Wadowicach. Pochodził z religijnej rodziny. Jego ojcem był porucznik armii austriackiej Karol Wojtyła, a matką Emilia Wojtyła z domu Kaczorowska - z zawodu krawcowa. Ochrzczony został w Kościele parafialnym w Wadowicach 20 czerwca 1920r. Rodzice wybrali mu imię Karol Józef Wojtyła.

Za młodu Karol Wojtyła był pilnym, pracowitym i bardzo wesołym uczniem. Podczas nauki w gimnazjum wadowickim był klasowym prymusem. Zainteresowania jego były typowo humanistyczne, rozczytywał się w literaturze klasycznej, uczył się języków obcych. Grał także w teatrze szkolnym. Ponadto uwielbiał grać w piłkę nożną najczęściej jako bramkarz, jeździć na rowerze, wyprawiać się w góry i organizować spływy kajakowe.

Pa zakończeniu nauki, Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa, gdzie zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Młody Karol był bardzo ciężko doświadczany przez życie. Kiedy miał 9 lat, jego matka zmarła na suchoty a po 12 latach jego ojciec. Młody Karol od tej pory musiał radzić sobie sam.

W czasie II wojny światowej zaczął ciężko pracować w oczyszczalni sody i na tajnym uniwersytecie uczył się teologii. Po zakończeniu wojny nauczał dogmatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Karol Wojtyła od dzieciństwa był związany z Kościołem. Jako gimnazjalista był ministrantem i służył do Mszy świętej. Po przygotowaniach przez Ks. Karola Figlewicza, wikarego w Wadowicach i szewca Jana Tyranowskiego 1 listopada 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie, a dzień później odprawił mszę prymicyjną w krypcie św. Leonarda pod katedrą wawelską. A już 15 listopada 1946 roku Karol Wojtyła został wysłany na Papieski Uniwersytet Dominikański. 28 września 1954 roku został mianowany na biskupa, a 9 marca 1963 roku Karol Wojtyła został arcybiskupem.

16 października 1978 roku był szczególnym dniem. Wtedy właśnie o godzinie 17.15 Karol Wojtyła został wybrany na Papieża i przybrał sobie imię Jan Paweł II. O godzinie 18.44 decyzję tę podał publicznie do wiadomości kardynał Felici mówiąc:"Annuntio vobis gaudium magnum - HABEMUS PAPAM", co znaczyło:"Zwiastuję wam radość wielką - MAMY PAPIEŻA", Papieża Polaka, pierwszego Papieża spoza Włoch. Od tej pory Ojciec Święty odbywa dziesiątki pielgrzymek po całym świecie, szerzy miłość, pokój i wiarę w lepsze jutro.

W lutym 2005 roku zaczeły sie problemy ze zdrowiem Papieża. 1 lutego został przewieziony do rzymskiej kliniki Gernelii. 24 lutego Papież przeszedł zabieg trechotomii. W marcu stan zdrowia Papieża pogarsza sie i jest bardzo cieżki. W Watykanie 2-go kwietnia o godzinie 21.37 zmarł Jan Paweł II