Gimnazjum im.Papieża Jana Pawła II w Olszewie-Borkach

Witamy na oficjalnej stronie Gimnazjum im.Papieża Jana Pawła II w Olszewie - Borkach::Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia musicie od siebie wymagać. To znaczy właśnie więcej "być" Jan Paweł II

Patron Szkoły

Dział ten jest poświęcony wzorowi do naśladowania przez każdego Polaka. Osobie, która podtrzymywała na duchu cały świat chrześcijański i nie tylko. Papieżowi Janowi Pawłowi II, a prywatnie Karolowi Wojtyle, osobie, która krzewiła wartości chrześcijańskie takie jak miłość, pokój, wiara.

 

 

 papiez.jpg

 

Życiorys

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920r. w Wadowicach. Pochodził z religijnej rodziny. Jego ojcem był porucznik armii austriackiej Karol Wojtyła, a matką Emilia Wojtyła z domu Kaczorowska - z zawodu krawcowa. Ochrzczony został w Kościele parafialnym w Wadowicach 20 czerwca 1920r. Rodzice wybrali mu imię Karol Józef Wojtyła.

Za młodu Karol Wojtyła był pilnym, pracowitym i bardzo wesołym uczniem. Podczas nauki w gimnazjum wadowickim był klasowym prymusem. Zainteresowania jego były typowo humanistyczne, rozczytywał się w literaturze klasycznej, uczył się języków obcych. Grał także w teatrze szkolnym. Ponadto uwielbiał grać w piłkę nożną najczęściej jako bramkarz, jeździć na rowerze, wyprawiać się w góry i organizować spływy kajakowe.

Pa zakończeniu nauki, Karol Wojtyła przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa, gdzie zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Młody Karol był bardzo ciężko doświadczany przez życie. Kiedy miał 9 lat, jego matka zmarła na suchoty a po 12 latach jego ojciec. Młody Karol od tej pory musiał radzić sobie sam.

W czasie II wojny światowej zaczął ciężko pracować w oczyszczalni sody i na tajnym uniwersytecie uczył się teologii. Po zakończeniu wojny nauczał dogmatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Karol Wojtyła od dzieciństwa był związany z Kościołem. Jako gimnazjalista był ministrantem i służył do Mszy świętej. Po przygotowaniach przez Ks. Karola Figlewicza, wikarego w Wadowicach i szewca Jana Tyranowskiego 1 listopada 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie, a dzień później odprawił mszę prymicyjną w krypcie św. Leonarda pod katedrą wawelską. A już 15 listopada 1946 roku Karol Wojtyła został wysłany na Papieski Uniwersytet Dominikański. 28 września 1954 roku został mianowany na biskupa, a 9 marca 1963 roku Karol Wojtyła został arcybiskupem.

16 października 1978 roku był szczególnym dniem. Wtedy właśnie o godzinie 17.15 Karol Wojtyła został wybrany na Papieża i przybrał sobie imię Jan Paweł II. O godzinie 18.44 decyzję tę podał publicznie do wiadomości kardynał Felici mówiąc:"Annuntio vobis gaudium magnum - HABEMUS PAPAM", co znaczyło:"Zwiastuję wam radość wielką - MAMY PAPIEŻA", Papieża Polaka, pierwszego Papieża spoza Włoch. Od tej pory Ojciec Święty odbywa dziesiątki pielgrzymek po całym świecie, szerzy miłość, pokój i wiarę w lepsze jutro.

W lutym 2005 roku zaczeły sie problemy ze zdrowiem Papieża. 1 lutego został przewieziony do rzymskiej kliniki Gernelii. 24 lutego Papież przeszedł zabieg trechotomii. W marcu stan zdrowia Papieża pogarsza sie i jest bardzo cieżki. W Watykanie 2-go kwietnia o godzinie 21.37 zmarł Jan Paweł II