Gimnazjum im.Papieża Jana Pawła II w Olszewie-Borkach

Witamy na oficjalnej stronie Gimnazjum im.Papieża Jana Pawła II w Olszewie - Borkach::Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia musicie od siebie wymagać. To znaczy właśnie więcej "być" Jan Paweł II

Aktualności

17 listopada 2018 19:50 | Aktualności

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Jeszcze długo nie opadną wzruszenia, emocje i pozytywna energia,  jaką przyniosły ostatnie dni... Uroczystości związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Szkolny program obchodów tego niezwykłego wydarzenia zawierał:

  • marsz ( ,,Dla Niepodległej” ) całej społeczności szkolnej tj. Szkoły Podstawowej
    im. Wł. Broniewskiego i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II ulicami naszej miejscowości,
  • część artystyczną ,,NIEPODLEGŁA POLSKA WCZORAJ I DZIŚ”,
  • złożenie kart tematycznych do projektu ,,KSIĘGA NIEPODLEGŁOŚCI”,
  • włączenie się w akcję ,,REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”.

9 listopada o godz. 830 z chorągiewkami, balonami w radosnym nastroju wyruszyliśmy sprzed budynku gimnazjum. Dźwięki płynących z głośników pieśni patriotycznych, podniosły charakter marszu uczyniły zeń patriotyczny manifest naszych uczuć i myśli.

Następnym punktem programu była uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości: wójta Gminy – P. K. Szewczyka, proboszcza naszej parafii – Ks. K. Dylnickiego, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej – P. E. Nakielskiej , członków Domu Seniora.

Była to wspólna wędrówka po kartach historii, muzyczna podróż, od czasów zniewolenia, do wyzwolenia, od rozbiorów, poprzez liczne powstania, aż do wybuchu I wojny światowej, zakończonej klęską zaborców i odrodzeniem państwa polskiego.

Wielki, głęboki sens i znaczenie miały wypowiedziane przez recytatorów słowa błogosławionego Jana Pawła II: ,,Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności” oraz Cypriana Kamila Norwida: ,,Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Bohaterką uroczystości stała się patriotyczna pieśń, która zachęcała do refleksji i zadumy nad dziejami naszej ziemi ojczystej. Tęsknotę za ojczyzną krokiem pięknie zatańczonego poloneza wyrazili uczniowie klasy trzeciej gimnazjum.

Zarówno Pan Wójt – K. Szewczyk, jak i dyrektor szkoły – P. J. Rostkowska w swoich wystąpieniach podkreślali, iż obchody 11 listopada to nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

Punktualnie o godzinie 1111 w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy Hymn Narodowy.

Przedstawiciele wszystkich klas oraz instytucji współpracujących ze szkołami złożyli karty tematyczne do Księgi Niepodległości.

Organizatorzy obchodów Święta Niepodległości: B. Kobylińska, E. Kacprzyk, J. Szewczyk,
B. Łyszkowski, T. Białobrzewska, B. Bednarczyk, M. Mileńska-Staniszewska serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za udział we wspólnym świętowaniu.

Przeczytano: 203 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: