17 listopada 2018 19:50 | Aktualności

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Jeszcze długo nie opadną wzruszenia, emocje i pozytywna energia,  jaką przyniosły ostatnie dni... Uroczystości związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Szkolny program obchodów tego niezwykłego wydarzenia zawierał:

• marsz ( ,,Dla Niepodległej” ) całej społeczności szkolnej tj. Szkoły Podstawowej
    im. Wł. Broniewskiego i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II ulicami naszej miejscowości,
  • część artystyczną ,,NIEPODLEGŁA POLSKA WCZORAJ I DZIŚ”,
  • złożenie kart tematycznych do projektu ,,KSIĘGA NIEPODLEGŁOŚCI”,
  • włączenie się w akcję ,,REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”.

9 listopada o godz. 830 z chorągiewkami, balonami w radosnym nastroju wyruszyliśmy sprzed budynku gimnazjum. Dźwięki płynących z głośników pieśni patriotycznych, podniosły charakter marszu uczyniły zeń patriotyczny manifest naszych uczuć i myśli.

Następnym punktem programu była uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości: wójta Gminy – P. K. Szewczyka, proboszcza naszej parafii – Ks. K. Dylnickiego, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej – P. E. Nakielskiej , członków Domu Seniora.

Była to wspólna wędrówka po kartach historii, muzyczna podróż, od czasów zniewolenia, do wyzwolenia, od rozbiorów, poprzez liczne powstania, aż do wybuchu I wojny światowej, zakończonej klęską zaborców i odrodzeniem państwa polskiego.

Wielki, głęboki sens i znaczenie miały wypowiedziane przez recytatorów słowa błogosławionego Jana Pawła II: ,,Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności” oraz Cypriana Kamila Norwida: ,,Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Bohaterką uroczystości stała się patriotyczna pieśń, która zachęcała do refleksji i zadumy nad dziejami naszej ziemi ojczystej. Tęsknotę za ojczyzną krokiem pięknie zatańczonego poloneza wyrazili uczniowie klasy trzeciej gimnazjum.

Zarówno Pan Wójt – K. Szewczyk, jak i dyrektor szkoły – P. J. Rostkowska w swoich wystąpieniach podkreślali, iż obchody 11 listopada to nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

Punktualnie o godzinie 1111 w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy Hymn Narodowy.

Przedstawiciele wszystkich klas oraz instytucji współpracujących ze szkołami złożyli karty tematyczne do Księgi Niepodległości.

Organizatorzy obchodów Święta Niepodległości: B. Kobylińska, E. Kacprzyk, J. Szewczyk,
B. Łyszkowski, T. Białobrzewska, B. Bednarczyk, M. Mileńska-Staniszewska serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za udział we wspólnym świętowaniu.